Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Niemieckie śpiewanie, czyli XXI Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach - XXI Festival der Chöre und Gesangsgruppen der deutschen Minderheit in Walce

Muzyka to jedyny język przekazu, który jednoczy wszystkie kraje i wszystkie kultury, dzięki niej można skleić stłuczone na tysiące kawałków lustro, w którym wszyscy możemy zobaczyć się i zrozumieć nawzajem. (Zbigniew Lubicz-Miszewski)

XXI Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach - XXI Festival der Chöre und Gesangsgruppen der deutschen Minderheit in Walce – odbył się w dniach 17-18 listopada 2012 r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach. Nowością tego festiwalu było to, że wykonawcy prezentowali wszystkie trzy konkursowe utwory po niemiecku – do tej pory trzeci utwór mógł być śpiewany w dowolnym języku lub w gwarze śląskiej.

Systematyczność i talent

W pierwszym dniu festiwalu na scenie GOK zaprezentowało się pięć chórów. Zwyciężył bezkonkurencyjny tego dnia Krappitzer Chor (Krapkowice) pod batutą Henryka Szoji. W całej historii festiwalu po raz pierwszy ten chór zwyciężył w konkursie, a jest to między innymi zasługa świetnej pracy dyrygenta oraz zdyscyplinowania muzyków, którzy spotykają się regularnie dwa razy w tygodniu na próbach. W niedzielę natomiast swoje muzyczne umiejętności zaprezentowały 24 zespoły śpiewacze, spośród których decyzją jury wyłoniono zwycięzcę - Kupskie Echo (Kup). Zespół prowadzony przez Agnieszkę Ślusarczyk był już wielokrotnie nagradzany na waleckim festiwalu: III miejsce - 2004 r. i 2007 r., II miejsce w 2011 r., I miejsce w 2008 r. oraz GRAND PRIX XVIII FChiZŚMN w 2009 r. (a kierownik zespołu Agnieszka Ślusarczyk za całokształt pracy z zespołami wokalno instrumentalnymi została w 2009 r. uhonorowana nagrodą specjalną dyrektora GOK Walce). Każdy z występujących zespołów oraz chórów otrzymał nagrodę pieniężną oraz pamiątkowy dyplom i statuetkę.

Dominują kobiety

Festiwal jest świetną okazją do tego, aby członkowie chórów i zespołów mogli podpatrzeć warsztat innych grup muzycznych, ale również skorzystać z fachowych rad jurorów, którzy są doświadczonymi muzykami. Jury przewodniczyła, podobnie jak w poprzednich latach, Ingryda Salamon – nauczyciel muzyki, prowadząca przez ponad 30 lat zespoły śpiewacze, obecnie prowadzi dwa chóry. Równie doświadczonym jurorem jest Herbert Niedziela, nauczyciel z najdłuższym stażem (46 lat) pracy w Państwowej Szkole Muzycznej w Krapkowicach. Nowym jurorem był natomiast Rafał Jilg, pedagog, logopeda, dyrygent gogolińskiej orkiestry dętej. – Poziom wykonawców był zróżnicowany, ale generalnie zauważamy, że poziom prezentacji z roku na rok wzrasta. Gratuluję wszystkim wykonawcom zamiłowania do śpiewu i życzę dalszego rozwoju – podsumowała festiwal Ingryda Salamon, która również uwrażliwiała zespoły na potrzebę przestrzegania regulaminu oraz sugerowała, aby zwrócić uwagę na akompaniament, który powinien pomagać zespołowi, a nie przeszkadzać. Tradycyjnie już przewodnicząca jury dokonała też statystycznych podsumowań obu dni festiwalu. W sobotę zaśpiewało 5 chórów – 120 osób, w tym 77 kobiet i 43 mężczyzn. Natomiast w niedzielę w ramach 24 zespołów zaśpiewało 277 wykonawców – 250 kobiet, 23 mężczyzn (tutaj męską frekwencję podwyższył świetnie się prezentujący 15-osobowy męski zespół śpiewaczy Alte Kameraden z Zawadzkiego) i 4 dzieci.

Walce spoko

Podobnie jak i większość dotychczasowych edycji festiwalu, również i w tym roku z humorem imprezę prowadził Leonard Malcharczyk. Gościnnie w przerwie niedzielnych zmagań scenicznych wystąpiła Andrea Rischka, a następnie prosto z Euro 2012 na walecką scenę wbiegły panie z zespołu Jarzębina. – Nie wpuścili nas na stadion, więc wam dzisiaj w Walcach zaśpiewamy, jak muzycznie się u was zmagamy – mówiły panie z Echa Krośnicy, które wcieliły się w role zespołu, który niespodziewanie zdobył popularność przy okazji niedawnych piłkarskich igrzysk.

Sposobność do spotkań

W uroczystości uczestniczyli również zaproszeni goście: poseł na Sejm RP Ryszard Galla, dr Peter Eck, konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Ryszard Donitza, radny Sejmiku Województwa Opolskiego, Józef Swaczyna, starosta strzelecki i przewodniczący zarządu Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego w Leśnicy, Norbert Rasch, przewodniczący zarządu TSKN w Opolu, starosta krapkowicki Maciej Sonik, burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura, Sabina Gorzkulla-Kotzot, wicestarosta Powiatu Krapkowickiego, Bernard Kubata, wójt Gminy Walce, Helena Kochan, zastępca Wójta.

Wspierają festiwal

Organizatorami festiwalu są: Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe w Leśnicy i Gminny Ośrodek Kultury w Walcach. Impreza  zrealizowana dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji, Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec oraz Samorządu Województwa Opolskiego. Organizację festiwalu wsparli ponadto: Starostwo Powiatowe w Krapkowicach, Zarząd Wojewódzki TSKN w Opolu, Zarząd Gminny TSKN w Walcach, Koło TSKN w Walcach.

Grzegorz Cebula
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach

 

KLASYFIKACJA

CHÓRY:

I miejsce - Krappitzer Chor (Krapkowice)

II miejsce - Heimatklang (Kłodnica)

III miejsce - Glogovia (Głogówek Winiary)

wyróżnienie - Cantilene (Łubniany) i Tarnauer Gezangchor (Tarnów Opolski)

ZESPOŁY ŚPIEWACZE:

I miejsce - Kupskie Echo (Kup)

II miejsce - Ligockie Wrzosy (Ligota Prószkowska) i Sternentaler (Kotórz Mały)

III miejsce - Freundschaft (Zdzieszowice) i Zespół Śpiewaczy Chocianowice

Wyróżnienie i Nagroda Wójta Gminy Walce" Echo Krośnicy (Krośnica)

Wyróżnienie i Nagroda Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach - Opolskie Dziołchy (Ozimek-Antoniów)

Wyróżnienie - Walczanki (Walce)

Nagrody za udział - Heimatmelodie (Walce), Mazelunki (Popielów), Frohsin (Leśnica), Kosorowiczanki (Kosorowice), Heimat Glocken (Kotórz Mały), Frohsin (Ujazd), Wengerner Echo (Węgry),  Heidi  (Ozimek), Dobrzenianki (Dobrzeń Wielki), Bolko - Gruden Melodi  (Grudzice - Nowa Wieś Królewska), Długomiłowiczanki (Długomiłowice), Stiefmutterchen (Kluczbork), Centavia (Centawa), Freundschaft (Jemielnica), Cantate (Czarnowąsy), Alte Kameraden (Zawadzkie)

Brak opisu obrazka     Brak opisu obrazka     Brak opisu obrazka  

Brak opisu obrazka    Brak opisu obrazka     Brak opisu obrazka

Wersja XML