Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Grocholub - nowinki, ciekawostki i wydarzenia

Wprawdzie dzień św. Mikołaja przypada na 6 grudnia, "święty od prezentów" do dzieci z Grocholubia zawitał... przed terminem, bo 4 grudnia. Podarki i słodkości otrzymało ponad 40 dzieciaków.

Zarząd DFK Grocholub, który był inicjatorem tego spotkania, zaprosił na imprezę nie tylko dzieci ze swojej wsi, ale także z okolicznych miejscowości.
Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca koła DFK Grocholub pani Dorota Czerwionka witając zaproszonych gości, mieszkańców, rodziców, a przede wszystkim dzieci, następnie wszystkich uczestników spotkania zaprosiła na poczęstunek.
Po uroczystym powitaniu głos zabrał gość specjalny- pani Róża Zgorzelska z Biedrzychowic. W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja pani Róża, w gwarze śląskiej przybliżyła zebranym zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia oraz okresem oczekiwań na nie. Zebrane dzieci uważnie wsłuchiwały się w opowieści a także chętnie zabierały głos by podzielić się swoimi, równie ciekawymi zwyczajami i tradycjami świątecznymi. Nie zabrakło także wspólnego śpiewu i zabaw.
Po długich oczekiwaniach do drzwi zapukał Święty Mikołaj. Opowiedział zebranym, kim jest naprawdę Święty Mikołaj, przybliżył jego sylwetkę jako biskupa Miry na terenie dzisiejszej Turcji, który żył na przełomie 3 i 4 wieku naszej ery. Wreszcie przyszedł czas na prezenty. Strudzony podróżą, zasiadł na specjalnie przygotowanym dla niego tronie, a dzieci ustawiały się w kolejce i każde otrzymało słodki upominek. Gdy już wszystkie dzieciaki zostały obdarowane słodkościami wspólnie ze Świętym bawiły się i śpiewały piosenki. Po wspólnych zabawach wszystkie dzieci podziękowały za prezenty i pożegnały Mikołaja zapraszając za rok.

 

  Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka
  Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka

 


Gotowi na Święta

Mieszkańcy Grocholubia poraz kolejny zaskoczyli nas swoimi pomysłami oraz pokazali na co ich stać. Chociaż śniegu jeszcze nie mają, wieś przyozdobili pięknymi bałwanami, które w kolorowych czapkach i szalikach uśmiechają się niemalże na każdym skrawku zieleni. Nie zapomnieli oni również o akcencie Świąt, postacie świętego Mikołaja także zdobią ulice miejscowości. Pomysłodawcami takiego udekorowania miejscowości są mieszkanki Grocholubia, które wraz z sołtysem oraz finansową pomocą ze strony Gminy Walce, ciągle zaskakują nowymi pomysłami.
Koło DFK Grocholub nie zapomniało także zaprosić do udekorowanej miejscowości św. Mikołaja. W imprezie mikołajkowe, która odbyła się 6 grudnia br. Wzięło udział około 40 miejscowych dzieci wraz z rodzinami. Wszystkie dzieci zostały obdarowane prezentami.
Duże zaangażowanie i wspólna praca oraz mobilizacja przede wszystkim Rady Sołeckiej, koła DFK oraz sołtysa wsi pozwalają mieszkańcom oraz przejezdnym odczuć świąteczną atmosferę i cieszyć się zbliżającymi się świętami oraz życzyć wszystkim Wesołych Świąt.


Grocholub przygotowuje się do dożynek

Tegoroczne prace rolników przy zbieraniu całorocznych plonów opóźniły się ze względu na pogodę. Od ubiegłego tygodnia jednak z pól systematycznie znika zboże i słoma.
Rolnicy z pewnością już myślą o celebracji końca swojej pracy na Gminnych Dożynkach, które w tym roku odbędą się w miejscowości Brożec.
Mimo, że do Gminnych Dożynek jeszcze pozostało trochę czasu, przygotowania w Grocholubiu nabierają rozpędu.
Tradycja robienia koron żniwnych na coroczne dożynki integruje środowisko wiejskie i jest okazją do spotkań kobiet w swoim „wiejskim kręgu”.
Mieszkanki Grocholubia jeszcze przez żniwami rozpoczęły prace przy wykonywaniu korony żniwnej. Będą się spotykać jeszcze przez cały miesiąc sierpień. Przygotowywana korona będzie miała całkiem nowy kształt, znacząco różniący od korony z lat poprzednich. Efekt ich pracy będzie można podziwiać i oceniać na dożynkach gminnych, które odbędą się w Brożcu 11 września 2011r. Serdeczne zapraszamy!

Gminny Festyn Letni  w Grocholubiu

Tradycyjnie już w drugiej połowie czerwca Zarząd Gminny TSKN Walce wspólnie z DFK Grocholub zorganizowali po raz siódmy Gminny Festyn Letni Mniejszości Niemieckiej.. Impreza odbyła się na boisku sportowym w Grocholubiu. W przestronnym i funkcjonalnym namiocie udostępnionym przez firmę BIS Multiserwis z Krapkowic występowały zespoły i grupy kulturalne działające na terenie gminy Walce, a także zaproszone spoza naszej gminy. Uczestnicy festynu ugoszczeni zostali przez organizatorów tradycyjnym śląskim kołaczem i kawą. Poza namiotem rozlokowało się sporo stoisk gastronomicznych oferujących dla każdego coś smacznego. Nie zabrakło również wielu atrakcji dla najmłodszych gości festynu, jak np. dmuchane zjeżdżalnie, karuzele, gry, zabawy itp..
Festyn rozpoczął się w niedzielne popołudnie przy ładnej pogodzie i licznie zgromadzonej publiczności. Oficjalnego uroczystego otwarcia festynu dokonali Wójt Gminy Walce p. Bernard Kubata, Przewodniczący Zarządu Gminnego TSKN w Walcach p. Jerzy Mikus i Przewodnicząca DFK Grocholub p. Dorota Czerwionka. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. Poseł MN na Sejm RP Ryszard Galla, Przewodniczący Zarządu TSKN w Opolu Norbert Rasch, Przewodniczący Rady Gminy Walce P. Nossol, Przewodnicząca Związku Kobiet Śląskich Maria Żmija-Glombik, Prezes BS w Krapkowicach Teodor Pandel oraz przewodniczący miejscowych Kół DFK.
Na scenie wystąpiło wielu wykonawców od dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych i muzycznych począwszy („Sierra” z Walec, „Słoneczka” z Leśnicy, „Szafir” z Żywocie)) poprzez grupę „Trio Harmonii” i kabaret „Śląskie Elwry” , aż po profesjonalnych wykonawców duet „Aneta & Norbert”, którzy nie pozwolili ani na chwilę nudzić się zebranej publiczności. Na wieczornej zabawie tanecznej przygrywał zespół „Bluesky”.
W przerwach między występami odbyło się losowanie atrakcyjnych nagród rzeczowych ufundowanych przez miejscowych przedsiębiorców, którym składamy tą drogą serdeczne podziękowania.
Festyn mógł się odbyć dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu szczególnie Prezesa Zarządu firmy Multiserwis p. Mariana Siwonia, a także Konsulatu RFN w Opolu, Urzędu Gminy Walce, BS Oddz. Walce . Serdecznie dziękujemy.
Wyrazy gorących podziękowań należą się także panu Leonardowi Malcharczykowi, który sprawnie i jak zwykle z wielką elegancją i humorem prowadził nasz festyn. Szczególnie serdeczne podziękowania składamy również paniom z Koła DFK w Grocholubiu, które wiele czasu i pracy poświęciły w organizację i sprawny przebieg czerwcowej imprezy. Zapraszamy za rok !

Tekst: Jerzy Mikus

  Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka  
  Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka
  Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka
  Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka
  Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka

 


 

  "Gemeindesommerfest der Deutschen Minderheit"

Gminny Festyn Letni Mniejszości Niemieckiej

19.06.2011 r.

GROCHOLUB - boisko sportowe

Program Imprezy:

14:00 - Uroczyste otwarcie festynu
14:15 - Występ zespołu tanecznego "Siera" Walce
15:00 - Zespół muzyczny "Szafir" i "Trio Harmonii"
16:00 - Kabaret "Śląskie Elwry"
17:15 - Zespół taneczny "Słoneczka" z Leśnicy
17:45 - Losowanie
18:00 - Duet Aneta & Norbert
19:30 - Zabawa taneczna - przygrywa zespół "Bluesky"

 Na miejscu grill, lody, obficie zaopatrzony bufet oraz inne dodatkowe atrakcje.

 ORGANIZATOR : ZARZĄD GMINNY TSKN I DFK GROCHOLUB

 PDFGemeindesommerfest der Deutschen Minderheit.pdf


 Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Grocholubiu
Wójt Gminy Walce

serdecznie zapraszają na

Obchody Jubileuszu 90-lecia OSP Grocholub

które odbędą się w dniu 18 czerwca 2011 roku o godz. 14.45
w Grocholubiu

Program spotkania:

Godz. 14.45 - zbiórka członków OSP i zaproszonych gości
na placu przy remizie OSP
Godz. 15.00 – uroczyste nabożeństwo w intencji strażaków
i ich rodzin
Godz. 15.30 – przemarsz do namiotu na boisko sportowe
Godz. 16.00 - powitanie zaproszonych gości
- krótka historia OSP
- wręczenie odznaczeń
- wystąpienia gości
Godz. 17.30 -biesiada strażacka
Godz. 20.00 -zabawa taneczna z zespołem „VENETO”
 
Wójt Gminy Walce
Bernard Kubata

Prezes OSP Grocholub
Antoni Kleszcz

                                                        Brak opisu obrazka


   Kwiecisty kosz ozdobą wsi

 Rada sołecka oraz sołtys wsi Grocholub ciągle zaskakują mieszkańców wsi, jak również przejezdnych, nowymi pomysłami upiększania swojej miejscowości. Był wóz z kwiatami, pojawiły się skalniaki oraz tzw. przez mieszkańców Grocholubia „tort kwiecisty”, był Maibaum, świece adwentowe, przed świętami Wielkiej Nocy wieś zdobiły wielkie pisanki, zające i kurczaki.
W miniony piątek przy głównym skrzyżowaniu w Grocholubiu pojawiła się ogromna kompozycja kwiatowa, a dokładnie kosz pełen kwiatów. Wykonanie ozdoby wymagało dużego zaangażowania i wspólnej mobilizacji przede wszystkim Rady Sołeckiej i sołtysa wsi.
Konstrukcję kosza wykonał mieszkaniec wsi pan Eryk Breitkopf, a sponsorem materiałów była rodzina Sigfanz. Kwiaty zakupiono z Funduszu Sołeckiego.
 

  Brak opisu obrazka
    Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka


Wystrojony Grocholub

Przejeżdżając ulicami Grocholubia da się „odczuć”, iż Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami.  Wielkie pisanki, zające i kurczaki umieszczone na skrawach i skalniakach zdobią wioskę. Pomysł na takie przystrojenie miejscowości nasunął się mieszkankom Grocholubia, które wspólnie z Radą Sołecką wykorzystały swoje zdolności plastyczne i wprowadziły swoją miejscowość w świąteczną atmosferę.
 

 

Brak opisu obrazka     Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka
  Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka
  Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka  

Brak opisu obrazka  


 

Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka

 Grocholub
 maj 2009 rok


 


Festyn Letni MN w Grocholubiu
 


Z inicjatywy Sołtysa, Rady Sołeckiej i Grupy Odnowy Wsi przy współfinansowaniu Urzędu Gminy wykonano w Grocholubiu plac zieleni przy wjeździe do wsi od strony Brożca. Wykonano też prace przy placu zabaw w centrum wsi tworząc skalniak kwiatowy. Wybudowano, utwardzając kostką brukową plac do gry w koszykówkę i tenisa stołowego.
Gmina sfinansowała zakup materiałów, krzewów i robociznę utwardzenia placu. Prace porządkowe, budowę placu zieleni i skalniaka wykonali mieszkańcy wsi w czynie społecznym. Sponsorem stołu do gry w tenisa stołowego był Pan Marian S. mieszkaniec Grocholubia. 

        Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka
        Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka
        Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka  
        Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka  


Babski comber to karnawałowe kobiece zabawy. Na spotkania niewiasty stawiają się cudacznie ubrane i wymalowane, przebierają się w rozmaite stroje, zakładają maski, a potem stają do konkursów. Babski comber przetrwał i dzisiaj odbywa się w wielu śląskich wsiach. Obecnie babskie harce i swawole organizowane są w domach kultury, świetlicach, salach szkolnych, restauracjach. Na spotkania ostatkowe przychodzą zwykle kobiety. Czasem przybywają całe rodziny, choć mężczyźni – śmiałkowie na damskie imprezy nie stawiają się w zbyt licznym gronie i przeważnie trzymają się od nich z daleka. Na współczesnych babskich combrach kobiety nie tylko śpiewają i plotkują, ale przede wszystkim doskonale się bawią. Co chwila odbywają się przeróżne konkursy. Towarzyszą im gromkie śmiechy, liczne toasty i okrzyki na cześć wszystkich bab. Tak było i tym razem 2 lutego w sali DFK w Grocholubiu o czym poinformował nas sałtys wsi Antoni Badura.

   Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka
 


  Społeczna inicjatywa rolników Grocholubia.
 


  Święty Mikołaj zawitał do Grocholubia 


 

Wersja XML